Et te saaksite ise otsustada, kes on siin loos pätt ja kes politsei, pean alustama umbes juuni algusest, mil ema vedas mu Lasnamäe kaubanduskeskustesse, kus astusime sisse ka ühte Sabo kingakauplusesse (Kronion OÜ on samuti nimi, mida karta võiksite). Olin elevil, sest siiani oli see üks mu lemmikuid, kust nii mõnigi kaunis paar koju ära toodud ja mis aastaid truult teeninud.
Ka seekord leidsin sealt mitu ilusat paari. Parasjagu oli mingi kapitaalsem allahindlus ja seda enam olin üllatunud enda suuruses jalavarje leides. Üks proovitud paaridest sobis kui rusikas silmaauku. Siis ma veel ei teadnud, kui valus võib näkkulöömine olla. Või kuidas allahindlus kokkuvõttes kallimaks osutuda.
Olin nii rahul, et sain ilusad stilettokontsaga ja platvorm päkaosaga kunstnahast rihmikud odavalt kätte. Kassas sain püsikliendina veel lisaallahindlustki. Ma ei ole nii naiivne, et oodata kingapaarilt, mis oli lõppkokkuvõttes hinnatud veidi alla 20 eurole, et see aastaid vastu peaks. Minu eesmärk oli üks suvi ja kuna see pole kaugeltki mu ainus kingapaar, siis ehk maksimum 15 korda kandmist. Samuti polnud plaaniski nendega loikudesse hüppama minna.
Panin kingad kohe poe ees mõnesajaks meetriks jalga ja järgmisel päeval veel veetsin nendega hommikupooliku kontoris. Kokku teeb see siis umbes kilomeetri kõndimist parketil ja võrdlemisi heas korras asfaltil. Kui ma aga lõuna ajal koju naasesin, avastasin oma ehmatuseks, et kingad on täiesti ribadeks. Ei osanud arvatagi, et nii lühikese maa läbimine ideaalse ilmaga ja sõbralikul linnamaastikul võiks muuta tallad ninapoolt karvaseks, nagu rebitud pappkastid. Kohati lausa nii hullult, et oli ka kunstnaha ninast lahti löönud ja see paistis juba kaugele.
Viisin muidugi kingad esimesel võimalusel poodi tagasi. Ei saa jätta mainimata, et Sabo kingapoodidekett on veel nii kiviaegne ja kliendivaenulik, et pidin viima kohe katki läinud jalavarjud linna teise otsa selle asemel, et kodu lähedal paiknev sama keti esindus selge garantiijuhu enda kätte võtaks.
Tulles tagasi asja juurde, siis olen nüüdseks tõenäoliselt bensiini-, aja- ja närvikulu kokku võttes kingadest mitu korda suurema raha kaotanud, kuid asi oli juba põhimõttes. Sõbralik neitsik kassas lubas mul ka Tarbijakaitsesse pöörduda. Seda ma tegingi. Aga kahjuks tulutult. Huvitav, kas nad juba teadsid, milline konks neid kaitseb?
Tarbijakaitse võttis ka oma aja, et asju vaagida. Alles täna laekus minu postkasti nende otsus, mistõttu ka alles nüüd saan kogu loo teie ette tuua. Mitte, et ma ise sellest enam midagi võita loodaksin, aga ehk jääb mõni teist ilma ebameeldivast kogemusest Saboga.
Aga nüüd siis kõige parem pirn - kuigi paljud inimesed peavad hakkama saama igakuise lapsetoetusega, mis jääb kusagile 19 euro kanti ja millest poliitikute meelest on enam kui küll, siis Tarbijakaitse ei viitsi alla 20-eurose kaebusega isegi edasi tegeleda ja soovitasid mul huvi korral kohtusse pöörduda. 20 eurot võib tunduda küll väike number, aga krooni ajal sai ju 300 ühiku eest üsna vabalt midagi jala otsa. Mõelge niipidi. Ja ega see inflatsioon nüüd nii kiire ka olnud ei ole.
Kohtusse ma muidugi ei lähe. Aitab raha- ja närvikulust. Aga nüüd ma siis tean, et Sabol on kliendist savi ja abistavad institutsioonid, mis pidevalt reklaamivad võimalusi enda poole pöörduda, eksisteerivad vaid selleks, et nende töötajatel kusagil kella üheksast viieni soojas olla oleks.
Võib-olla olen praegu Tarbijakaitse vastu ebaõiglane. Võib-olla. Aga see oli üldse esimene kord, kui nende poole pöördusin abipalvega. Ja abi ei saanud üldse. Internet on viimane võimalus.